Kadın erkek ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Aile ve Çift Uzmanı Cenk Sabuncuoğlu konu hakkında önemli tespitlerde bulunarak karşılıklı dengenin nasıl sağlanacağı konusunda bilgiler verdi.  

Kadın konuşarak erkek susarak kendini ifade etmeye çalışır. 

Kadın kelimesini incelediğimizde ruhsal anlamda genişletilmiş, hisleri kuvvetli, birçok konuda yetkinlik kazandırılmış bir insan olarak karşımıza çıkıyor. Kadın öğretir, öğretme şekli kimi zaman severek, kimi zaman şefkat timsali olarak, kimi zaman sınır belirleyerek, kimi zaman imkansızlıkta imkân oluşturarak. Ama kadın erkeğe göre daha cesur daha metanetli daha güçlüdür.

Kadın her şeyi yapabilecek güçtedir, sadece onun için birilerinin ne yaptığını görmek ister. Görünen ile görünmeyen birbirinden hep farklıdır, pırlanta küçüktür ama pahalıdır dedi. Kadınların görünüşleri, naiflikleri, bilinçsel olarak değil de iç güdüsel bakanlar için zayıf, muhtaç veya görüntüsel olarak güçlü ama sınırlı olarak görünebilir. Aslında marifet görünenin arkasındaki görünmeyi keşfetmektir.

Günümüzde kadın babayı figür olarak alır ve erkeği tanımaya çalışır. Baba figürü doğru rehberlik yaparsa kadın doğruyu seçer ve eril & dişil enerji kavramlarını doğru şemalar dedi. Fakat baba figürü eril enerji kavramını kadına doğru geçiremezse kadın güçlü olmalıyım bilincine varır ve yavaş yavaş dişilikten erilliğe doğru kayma başlayabilir. 

Güçlü olmalıyım diyen kadın, annesinden özgürleşememiş onay alma mekanizmasıyla çalışan erkekleri yaşamına dahil eder. Bu durum genellikle anne baba veya anne oğul ilişkisine dönüşen evliliklere evrilebilir.

Kadınlara şiddet günümüzde maalesef ki arttı. Bu şiddetti gösteren erkekler kimler? 

Annesinden beklediği sevgi ve şefkati alamayan, etrafında gördüğü ile yaşadığı anne figürünün örtüşmemesine tepkili olan, annesinin kendinin var olmasına izin vermeyen erkekler kadına şiddet gösteriyor. Zayıf erkek, kendini var edemeyen erkek kendini var etmiş bir kadının yanında kendini güçsüz hissediyor. Erkek övülmeyle erkekliğinin farkına varıyor. Erkek kendini var etmişse ruhsal, zihinsel ve bedensel tatminlik duygusu yaşıyor ise erkek kadına ilgili, naif davranarak ona gereken değeri verir.

Kadın güçlüdür, analitiktir, pratik zekalıdır. Erkek düzdür. Sadece gördüğü ile algılar ama ruhsal kısmı onu yorar. Kadının her ikisini aynı anda gördüğünü ve uzun cümlelerle anlattığı için erkeğin konsantrasyonunun kaybolduğunu ve tehdit algılar. Bu tehdit karşısında erkek ya kendini ispatlamak ya da kadına boyun eğmeyi seçeceğini vurguladı. Oysa ki kadın ve erkek kendini tanısa, kadının konuşmasının ifadesinle alakalı olduğunu, erkeğin susmasının da düşünmesi, topraklanmasıyla alakalı olduğu bilseler, iletişim sorunlarının ortadan kalkar.

Kadın güvendiğinde, değer gördüğünde ve dinlendiğinde kadındır. Erkek yaptıklarının farkına varılıp söze döküldüğünde erkektir. Erkek ve kadın kendini bu davranış enstrümanlarıyla algılar ve tanımlar. Bu tanımsızlıklar bireylerde tehdit olarak açığa çıkar.

Hibya Haber Ajansı

Okunma